Zdrowa mama = zdrowe dziecko

Nie uchronimy naszych dzieci przed wszystkimi chorobami, ale możemy dać im solidne podstawy do prawidłowego rozwoju i wzrostu. Profilaktyka powinna rozpocząć się o jeden krok wcześniej niż przed narodzinami. Im zdrowsza matka podczas ciąży, tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko przyjedzie na świat zdrowe i będzie cieszyć się tym zdrowiem przez całe swoje życie.

Jakość życia płodowego relatywnie przekłada się na jakość późniejszego życia, zarówno dla dziecka jak i jego matki. Przykładów można mnożyć wiele, jednak tym najbardziej znanym jest nadmiar tkanki tłuszczowej. Cofając się jeszcze jeden krok w tył, nadmiar tkanki tłuszczowej u młodej kobiety planującej być matką, skutkuje problemami z płodnością, tym samym kłopotami z zajściem w ciąże i jej późniejszymi komplikacjami.

„Wszystkiemu winne są geny.” Nic bardzie mylnego! Owszem, kiedyś sądzono, że geny odpowiedzialne są za wagę urodzeniową dziecka, niestety to stwierdzenie pokutuje do dziś. Obecna nauka jednoznacznie stwierdza i mówi jasno, że sposób prowadzenia ciąży, profilaktyka przed, w trakcie i po ciąży mają o wiele większy wpływ na dorosłe życie człowieka.

Nadwaga i otyłość w okresie płodowym jest równie poważnym i niebezpiecznym problemem co niedowaga i niedożywienie. Jeśli rozwijający się płód w ciele matki nie otrzymuje wystarczającej ilości składników odżywczych to długotrwały efekt niedożywienia prowadzić będzie do poważnych konsekwencji. Taki dzieci przełączają się w tryb „oszczędny” tzn. mniej efektywniej wykorzystują składniki odżywcze dostarczane podczas ciąży jak i już po porodzie z pożywieniem. Skutkuje to gorszym rozwoje fizycznym i intelektualnym takich dzieci.

Dobra wiadomość! W początkowym okresie ciąży, gdy dokuczają Ci nudności i niechęć do jedzenia, zapotrzebowanie na składniki odżywcze, jest nieco niższa niż w pozostałych okresach ciąży. Nie znaczy to jednak, że masz rezygnować z jedzenia. Krótkotrwałą niechęć do pokarmów minie, a Ty musisz zastosować inną alternatywę.

Należy pamiętać, że nauka zajmująca się wpływem jakości życia płodowego na dalsze zdrowie i życie człowieka dorosłego, jest nauką bardzo młoda i nadal niedoskonałą. Większość badań sugeruje, że istnieje statystyczne ryzyko wystąpienia niekorzystnych zmian, przy pewnych anomaliach u kobiety ciężarnej. Jednak nie oznacza, że błędy jakie popełniamy będą pokutować przez całe życie.

Przemyślana motywacja. Ciąża jest impulsem do wprowadzenia wielu zmian w naszym życiu. Dla wielu kobiet jest to powód i solidny argument, którego potrzebowały, aby wreszcie przestrzegać zasad zdrowego żywienia i zadbać o siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: