Prawidłowa masa ciała – dlaczego to takie ważne?

Ciąża to pewnie jedyny okres w życiu kobiety, kiedy kilka dodatkowych kilogramów nie będzie stanowiło większego problemu, a tym bardziej, że w pierwszej kolejności te, które były niezadowolone z niedostatecznego rozmiaru miseczki, będą mogły cieszyć się spektakularnymi zmianami bez użycia skalpela. Na poważnie – wraz z rozwojem dziecka w organizmie zachodzi szereg istotnych zmian, mających wpływ na przyrost masy ciała.

Prawidłowy przyrost masy ciała

Średni zdrowy przyrost masy ciała w ciąży jest uzależniony od tego, z jakim wynikiem startujemy. Im bardziej optymalna masa ciała przed ciążą tym mniejsze ryzyko nieprawidłowości w jej trakcie. Aby sprawdzić, czy Twoja masa ciała jest prawidłowa, najlepiej posłużyć się wskaźnikiem BMI.

BMI = masa ciała przed ciążą (w kilogramach) / wzrost (w metrach)2

To, czy przybierzesz mniej czy więcej zależy również od Twojego typu budowy. Przyrost masy ciała dla kobiet o średniej budowie ciała nie powinien przekroczyć 3 kg w pierwszych 3 miesiącach. Podczas 6 kolejnych miesięcy średni przyrost wagi powinien wynosić średnio 0,5 kg na tydzień, w przypadku nadwagi nie więcej niż 0,3 kg na tydzień.

To, czy przybierzesz mniej czy więcej zależy również od Twojego typu budowy. W tabelach poniżej przedstawiono rekomendowane zmiany masy ciała w zależności od Twojego BMI przed ciążą.

Rekomendowany przyrost masy ciała w ciąży uzależniony od wskaźnika BMI przed ciążą
BMI przed ciążą kg/m2 Przyrost masy ciała w trakcie ciąży w kg
Niedowaga <18,5 12,5 – 18
Prawidłowa masa ciała 18,5 – 24,9 11,5 – 16
Nadwaga 25 – 29,9 7 – 11,5
Otyłość >29,9 5 – 9
 Źródło: Institute of Medicine and National Research Council, Weight Gain During Pregnancy. Reexamining the Guidelines, National Research Council 2009
Rekomendowany tygodniowy przyrost masy ciała w II i III trymestrze ciąży
BMI przed ciążą kg/m2 Przyrost masy ciała w trakcie ciąży w kg
Niedowaga <18,5 0,5 (0,5 – 0,6)
Prawidłowa masa ciała 18,5 – 24,9 0,5 (0,4 – 0,5)
Nadwaga 25 – 29,9 0,3 (0,2 – 0,3)
Otyłość >29,9 0,2 (0,2 – 0,3)
Źródło: Institute of Medicine and National Research Council, Weight Gain During Pregnancy. Reexamining the Guidelines, National Research Council 2009
Inaczej niż przewiduje norma

Bardzo często zdarza się, że wiele kobiet odnotowuje w I trymestrze spadek masy ciała. Jest to zupełnie normalne w szczególności, gdy występują uporczywe nudności. Jednak należy to kontrolować i jeśli spadek jest większy niż 2 kg w krótkim czasie, należy poinformować o tym lekarza prowadzącego.

Nie ma co panikować, jeśli okazuje się, że przybrałaś na masie ciała więcej niż w wskazach tabelach, ale Twoja masa ciała przed ciążą mieściła się w wartościach prawidłowych. Dodatkowe 1-2 kg nie wpłynie na czas trwania ciąży, masę urodzeniową Maluszka, ani na ocenę noworodka w skali Apgara. Gorsze wieści mam dla Mamusiek o nieco większych rozmiarach – wykazano, że otyłość ma wpływ na ocenę stanu noworodka i przebieg ciąży.

Gdy rośniesz Ty – rośnie Twoje dziecko

Każdy dodatkowy kilogram ma swoje uzasadnienie. Poniżej przedstawione są uśrednione wartości, gdzie doszukiwać się tych kilogramów.

– średnia masa urodzeniowa dziecka to 3,5kg

– powiększona macica 0,8-1kg

– łożysko 0,7-1kg

– płyn owodniowy ~ 1kg

– powiększone piersi ~ 1kg

– woda zatrzymana w organizmie i zwiększona ilość krwi ~ 2,5kg

– dodatkowa ilość tkanki tłuszczowej ~ 1,5kg

Oczywiście powyższe liczby w przypadku każdej z kobiet mogą być nieco inne i nie należy się martwić, gdy odbiegają one od średniej. Warto też wiedzieć, że rekomendowany przyrost masy ciała w stosunku do BMI uzyskuje tylko niecałe 30%, a każdy dodatkowy kilogram ma swoje uzasadnienie. Masę ciała należy kontrolować podczas każdej wizyty u ginekologa. Wszystkie parametry powinny być odnotowane w karcie ciąży, a wszelkie wątpliwości skonsultowane i omówione z lekarzem.

Źródła:

Regan L. Twoja ciąża tydzień po tygodniu. Wrocław: Esteri; 2016

Blott M. The Day-by-Day Pregnancy Book. Dorling Kindersley; 2014

Rogulska A. Jedz dla dwojga, nie za dwoje. Warszawa: PZWL; 2016

Hyżyk  A.K., Sokalska N. Ocena zmian masy ciała u kobiet w ciąży. Nowiny Lekarskie 2011; 80: 3, 174–177

Wdowiak, K. Kanadys, M. Lewicka, G.Bakalczuk, M. Bąk. Przyrost masy ciała w ciąży a wybrane elementy oceny stanu noworodka. Prob Hig Epidemiol 2011; 92(2): 281-285

Heslehurst N, Simpson H, Ells LJ, et al. The impact of maternalBMIstatus on pregnancy outcomes with immediate short-term obstetric resource implications: a metaanalysis. Obes Rev 2008; 9: 635-683

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: