Pierwsza łyżeczka do karmienie niemowląt

Niby prosty wybór, a całkiem sporo wątpliwości nasuwa się przy wyborze pierwszej łyżeczki do karmienia dziecka. Twarda czy miękka? Prosta czy profilowana? Długa czy krótka? Najważniejsze, aby spełniała swoją funkcję i to nie tylko podstawową, jaką jest dostarczenie pożywienia. Te same mięśnie, które odpowiadają za umiejętność ssania, gryzienia, przeżuwania w kolejnym etapie życia służą również do mówienia. Jeśli już nadszedł czas na podawanie pokarmów za pomocą łyżeczki, pamiętaj, że równie ważne jak odpowiednia łyżeczka jest sama technika karmienia, która wspiera prawidłowo rozwój aparatu mowy.

Jaka łyżeczka?

Nie miękka, niezbyt głęboka, nieprofilowana. Z takiej łyżeczki dziecko łatwiej pobiera pokarm. Twarda łyżeczka wywiera napór na język dziecka, a płaska umożliwia samodzielne ściągnięcie pokarmu górnymi wargami przez maluszka. Oba elementy wspierają prawidłową pracę języka, mięśni okrężnych ust i trenują aparat mowy.  Prosta pozwala na łatwe wyjęcie jej z ust dziecka, a to eliminuje częsty błąd rodziców. Gdy łyżeczka jest za głęboka, zbyt miękka i profilowana odruchowo unoszona jest do góry, aby dziecko ściągnęło całą porcję pokarmu. Najważniejsze, aby łyżeczkę prosto wkładać do ust, lekko docisnąć do języka, a następnie delikatnie i powoli wysunąć z buzi.  Kwestia długości łyżeczki to rzecz dowolna. Oczywiście, jeśli mamy dłuższą łyżeczkę, łatwiej jest nabrać pokarm z wąskiego pojemnika lub słoiczka. Natomiast krótsza sprawdzi się przy nauce samodzielnego jedzenia przez maluszka i to z nieco grubszym trzonkiem, bardziej przystosowanym do małych rączek dziecka. Dodatkowo łyżeczka powinna być wykonana z dobrych i bezpiecznych materiałów posiadających atest. Na tyle trwałych, aby dziecko nie dało rady jej uszkodzić.

Eksperymentuj!

Korzystnie jest eksperymentować i umożliwić dziecku doświadczanie różnych struktur i konsystencji pokarmów, a także dać przestrzeń i możliwość do samodzielnej nauki jedzenia. Pamiętajmy, aby nie zaburzać naturalnych procesów. Dziecko samo zdecyduje, czy jest gotowe przejść do kolejnego etapu i samo zasygnalizuje, swoją gotowość do eksperymentowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: