Droga obecna lub przyszła mamo, jeśli zastanawiałaś się kiedykolwiek, po co Ci dietetyk to przeczytaj ten artykuł.

Dietetyk to nie tylko spec od odchudzania, który pomoże Ci w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Dobry, zaufany i kompetentny dietetyk to skarb. Podobnie jak lekarz, któremu ufasz, dzielisz się z nim swoimi problemami i stosujesz się do jego wytycznych. Często spotykam się z opiniami, „po co mi dietetyk – wszystko jest w Internecie”. Owszem Internet huczy od „dobrych” i „złotych” rad. Dlaczego więc Droga Mamo, gdy czujesz się źle, a Twoje dziecko ma wysypkę udajesz się do lekarza? Zapewne chcesz uzyskać fachową poradę, indywidualne zalecenia dostosowane do Twoich potrzeb, a przede wszystkim rozwiać swoje wątpliwości. Owszem, każda matka, ma pewne doświadczenia, z których korzysta. Ale jeśli chodzi o zdrowie swoje i najbliższych raczej nikt nie lubi ryzykować.

Co Ci da dobry dietetyk?

Na wstępie zwrócę uwagę na przymiotnik „dobry”. To przede wszystkim taki, który ma odpowiednie wykształcenie i doświadczenie. Podobnie jak lekarz – idziesz do pediatry, bo to specjalista od dzieci. Wybierasz też sprawdzonego i zaufanego. Podobnie powinno być z dietetykiem – nie kieruj swoich kroków do pierwszej lepszej poradni. I tu koledzy po fachu, mogą grzmieć! Ale nie ma, co się frustrować – dobrze wiemy, że aby wykonywać zawód dietetyka, nie trzeba mieć ani ukończonych studiów, ani szczególnego wykształcenia i predyspozycji. Zawód ten póki, co nie ma żadnych regulacji, dlatego przestrzegam mamy, że warto sprawdzić wcześniej, do kogo pokieruje swoje kroki.

Teraz konkrety – planujesz ciążę, zaczynasz dbać o swoje zdrowie, dietę, zmieniasz nawyki i modyfikujesz styl życia. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest tak kolorowo. Zmagasz się z chorobami tarczycy, cukrzycą, wysokim ciśnieniem tętniczym lub wieloma innymi dieto zależnymi chorobami albo alergią. Lekarz daje Ci do zrozumienia, że warto zadbać o dietę i co dalej? Zrób to świadomie, nie musisz przecież od razu prosić o rozpisanie jadłospisu. Skonsultuj problem, omów sposób żywienia, jaki będzie dla Ciebie najlepszy i skorzystaj ze wskazówek.

Jesteś w ciąży? To wspaniale!

Ale masz wątpliwości, czy Twój dotychczasowy sposób żywienia jest prawidłowy. Borykasz się z dolegliwościami ciążowymi – nudnościami, wymiotami, zgagą czy zaparciami. Odpowiednia dieta może przyczynić się do ograniczenia ich występowania. Dietetyk posłuży Ci też cennymi wskazówkami, gdy okaże się, że zmagasz się cukrzycą ciężarnych, nadciśnieniem ciążowym czy anemią.

Im dalszy etap tym większe pole do popisu dla dietetyka. Urodziłaś i karmisz piersią? Ale okazuje się, że Twój Maluch może mieć alergie – nie robisz nic na własną rękę – udajesz się do pediatry lub alergologa i to on jest w stanie stwierdzić, czy to faktycznie jest alergia. Jeśli jest, to w najlepszym przypadku kończy się to na kilku wskazówkach. Dlaczego dieta jest taka ważna? Rozpisanie indywidualnych zaleceń ma ogromny wpływ na Wasze zdrowie. Oczywiście, możesz to zrobić intuicyjnie, ale, po co ma cierpieć Twój organizm. Tak – Twój organizm! Bo natura stworzyła dość sprytny system i dziecko wyssie to, co najlepsze, a potem pozostawi spustoszenie w organizmie matki, jeśli nie zadba ona o prawidłową podasz składników odżywczych. Dlatego stosując diety eliminacyjne należy to robić z głową.  Ale to nie wszystko – masz problem z karmieniem piersią? Dobry dietetyk powinien Ci doradzić, co i jak, wytłumaczyć jak to działa i że to proces nie zależy bezpośrednio od diety, a także, co może przenikać do mleka matki. Ponad to powinien doradzić Ci gdzie można szukać pomocy, jeśli masz „techniczne” problemy podczas karmienia piersią i zasugerować pomoc doradcy laktacyjnego – ale to jest moje osobiste zdanie.

Idziemy dalej – masz piękne zdrowe dzieci, duma Cię rozpiera, ale zapomniałaś o sobie. Nie raz jadłaś zimny obiad, bo najpierw dzieci. Albo przemęczona całym dniem biegania za małymi bohaterami padasz na twarz i ani myśleć o kolacji. A jak już maluchy robią drzemkę to z resztkami pierwszego śniadania w jednej ręce, zamiatasz podłogę drugą ręką – bardziej wtajemniczone to jeszcze potrafią przełożyć wizytę u dentysty w między czasie, ale to nie o tym ma być. No i masz babo placek, a właściwie to go nie masz. Niedojadasz lub zajadasz byle co i co popadnie. O regularnych posiłkach już nie wspomnę. Nie brzmi to jak przepis na zdrową sylwetkę. Czas na przeorganizowanie siebie! Coś o tym wiem, bo sama jestem mamą i czasu na przyjemności bez dzieci jest jak na lekarstwo, a co dopiero na wymyślny 2 daniowy obiad. Ale uwierzcie mi, że się da. Zdrowo i konkretnie.

Nie wspomnę już o nieocenionej pomocy przy rozszerzaniu diety, alergiach z którymi ciężko sobie poradzić i stosowaniu diet eliminacyjnych u najmłodszych – wtedy wiedza internetowa nie wystarczy. Liczy się podejście holistyczne i kompleksowe. Dlatego Droga Mamo! Wspomóż się wiedzą dietetyka i zaufaj. Skorzystaj z fachowej pomocy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: