Co z tą kofeiną? Czy można pić kawę?

Otóż można, ilość jest jednak kwestią indywidualną. Eksperci twierdzą, że nie należy przekraczać 300mg kofeiny na dobę. Odnosząc to do filiżanek w dość subiektywnym przeliczeniu dopuszczalna ilość to 3 filiżanki kawy lub 6 herbaty. Zależy to jednak od rodzaju ziaren, sposobu ich przetwarzania, a przede wszystkim sposobu przygotowywania i zaparzania kawy. To samo dotyczy herbaty, gatunek, czas parzenia czy sposób przygotowywania naparu będzie miał wpływ na zawartość kofeiny tudzież teiny w gotowym napoju. Czas spożycia również ogrywa istotną rolę. Kofeina przedostaję się do pokarmu ok. 15 minut po spożyciu kawy lub herbaty. Jednak do pokarmu może trafić około 1% całkowitego stężenia kofeiny, który występuje we krwi matki. Kofeina również, może się kumulować w organizmie dziecka i być metabolizowana nawet 3 krotnie dłużej niż u dorosłego. Wypicie dużych ilości mocnej kawy, w szczególności bezpośrednio w porach karmienia może przyczynić się u dziecka do wystąpienia zaburzeń snu, rozdrażnienia, nadmiernej pobudliwości, a nawet wzmożonej czynności serca.

Ale bez obaw! Jeśli masz ochotę na kawę, nie odmawiaj sobie. Ogranicz się do 2-3 filiżanek dziennie, wybieraj delikatniejsze gatunki kawy, lub kawę z mlekiem. Zdecyduj się na łagodniejszą herbatę i nigdy nie przekraczaj zalecanego czasu parzenia. Napar możesz również wypić bezpośrednio po karmieniu, wtedy organizm będzie mieć wystarczająco dużo czasu, aby do następnego karmienia stężenie kofeiny we krwi było dużo niższe.

Alkoholowi stanowczo mówimy NIE!

Nie ma on działania laktogennego, także nawet najmniejsza ilość nie wpłynie korzystnie na karmienie piersią. Osłabia on odruch oksytocynowy co w konsekwencji spowoduje, że dziecko otrzyma mniejszą ilość pokarmu, pomimo intensywnego ssania. Ponad to alkohol bardzo łatwo przenika do krwioobiegu i tym samym do mleka, a jego stężenie w pokarmie jest porównywalne ze stężeniem w krwioobiegu matki i maksymalny poziom osiąga do 60 minut po spożyciu. Spożycie niewielkiej ilości alkoholu np. lampki czerwonego wina nie wpłynie trwale na dziecko, ale po spożyciu nie należy bezpośrednio karmić dziecka. Najlepiej odczekać 2-3 godzin, aby mieć pewność, że alkohol zostanie wydalony z mleka.

 

1 Komentarz

  1. kasiakk pisze:

    pamietam jak na samym początku ciąży musiałam odstawić kawę, naprawde źle mi z tym było,a le szybko w rossmanie sobie znalazłam kawe bezkofeinowa mama coffee, dla mnie najważniejszy ten smak jest i chwila dla siebei z kubeczkiem kawy, wiec nawet zbożowa moze być. Jak dla mnie pyszna a przy tym o wiele zdrowsza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: