Dzieci bywają różne, mniej lub bardziej skłonne do zmian. Warto jednak próbować przekonać swoje dziecko do zdrowego jedzenia. Istnieje mnóstwo sposobów na to, aby w dziecku wzbudzić ciekawość, zainteresować, a także zachęcić do próbowania rzeczy nowych. Oczywiście, nigdy nic na siłę. My rodzice, jako obserwatorzy, pamiętajmy, że dziecko ma prawo wyboru, może mieć swoje upodobania, a także tzw. gorsze dni. Przecież my dorośli też tak mamy. Dlatego potrzeba będzie Wam dużo spokoju, cierpliwości i wiary.

Czytamy i oswajamy!

Chciałabym Wam zaproponować książki, które warto mieć na półce. To również wspaniały pomysł na prezent dla dziecka, zarówno małego jak i nieco większego. Nie będę rozpisywać się o zaletach czytania z dzieckiem, bo to sprawa już oczywista. Warto jednak połączyć przyjemne z pożytecznym i nie wybierać lektur w sposób przypadkowy. Aby było łatwiej podzieliłam je na kategorie wiekowe.

Książki dla dzieci 0-3 lata

Książeczki z serii „Oczami maluszka” to wspaniałe rozwiązanie na budowanie relacji i więzi, a także snucie opowieści na temat obrazków kontrastowych zamieszczonych w książeczce. Oczywiście, dziecko, jeszcze nie rozumie wielu pojęć, ale oswaja się z kształtami owoców, warzyw czy kubeczka i sztućców. Tutaj można dodać mnóstwo pozycji dostępnych na rynku, które przedstawiają same ilustracje, niektóre bardziej lub mnie udane, dlatego watro samemu zdecydować, co dla Waszego dziecka będzie najbardziej atrakcyjne. Ja polecam między innymi serię „Rosnę i poznaję” wydawnictwa Zielona Sowa.

„Na straganie w dzień targowy, takie słyszy się rozmowy” Znacie? Pewnie, że tak. Polecam szczególnie ilustrowane książki Jana Brzechwy, w twardej oprawie. Doskonale sprawdzi się w rączkach małego dziecka, a wiersz zapada w pamięć.

Anita Głowińska jest autorką ciekawej serii o rezolutnej kotce. „Kicia Kocia. Witaminowe przyjęcia” czy „Kicia Kocia. Gotuje” to propozycje w sam raz dla małych odkrywców. Opowiada nie tylko o przygodach kotki, ale uczy rozwagi i ostrożności np. w kuchni.

„Bardzo głodna gąsienica”, której autorem jest Eric Carle. Propozycja godna polecenia, szczególnie dla niejadków. Piękne wydanie, dostępne w różnych formatach. Do tego ciekawa historia pewnej żarłocznej gąsienicy, która przemierza świat w poszukiwaniu smacznych kąsków.

Książki dla dzieci 3-6 lat

„Pampi na talerzu. Jedzenie jest fajne” to pozycja godna uwagi. Uczy i bawi, do tego piękne ilustracje, angażujące rodziców i dziecko do zabawy.

Bardzo polecam Wanda Chotomska „Wiersze dla niejadka i łasucha”. Pięknie wydana książka w twardej oprawie, kolorowe ilustracje i niebanalne teksty. Nie zajdziecie tutaj różowych księżniczek i rycerzy na rumaku. Nie ma też szpinaku, czy lukrowanych ciasteczek. Przepiękna poezja dedykowana dzieciom.

Kucharz Zdrowomir w „Bułka i spółka. Rzecz o zdrowym jedzeniu” pokazuje, co jest zdrowe, jak wyrabiać dobre nawyki żywieniowe i co jeść, aby mieć dużo siły. Wymaga również zaangażowania rodzica, jego komentarza i uwagi.

Książki dla dzieci 6-12 lat

To grupa wiekowa, która ma swoje prawa i obowiązki. Moim zdaniem, dobre propozycje dla ciekawskich dzieci. Do tego fantastyczne ilustracje, angażujące wyobraźnię. „Skąd się biorą dziury w serze. Historyjka dla ciekawskich dzieci” i „Przekroje: owoce i warzywa”. Edukacja połączona z zabawą. Żaden niejadek nie przejdzie obok nich obojętnie.

Książki dla dzieci 12 +

Szczególnie polecam dla dzieci starszych i młodzieży książki kucharskie. Pierwsza i jedyna propozycja to „Najlepsze przepisy dla całej rodziny. Szkoła na widelcu” autorstwa Grzegorza Łapanowskiego i Mai Sobczak. Przepisy rzeczywiście są proste i napisane w sposób zrozumiały. Dania komponowane są z produktów ogólnodostępnych. Nie znajdziecie potraw, wymagających dużych nakładów czasu i pracy, czy posiadania przez Was ogromnych umiejętności kulinarnych. Książka ma nauczyć i pokazać, że gotowanie nie jest niczym trudnym, a wręcz przeciwnie, zachęcić całą rodzinę do wspólnego przygotowywania posiłku, z którym poradzi sobie dziecko jak i dorosły. Smacznie i zdrowo i mądrze – polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: